Soru & Cevap

Alpaka Devesi ile ilgili sorularınızın cevapları aşağıdadır.

Alpaka develerinin boy ve ağırlığı ne kadardır?

Alpaka develerinin boyu 1,2 -2,3 metre arasındadır. Ağırlıkları ise 55-65 kg arasındadır.

Alpaka develeri etçil midir, otçul mudur?

Alpaka develeri otçuldur
Alpaka develerinin yaşam süresi nedir?

Alpaka develeri ortalama 20-25 yıl yaşarlar.

Alpaka develerinin gebelik süresi ne kadardır?

242-345 gün arasındadır.

Alpaka develeri hangi renktedir?

Alpaka develerinin renkleri koyunlarınki gibi kısıtlı değildir. Alpaka develerinin (uluslarası düzeyde kabul görmüş olan) 22 ayrı rengi vardır.

Alpaka devesi doğduğu renkte mi kalır?

Evet. Alpaka develeri bazı istisnai durumlar hariç doğduğu renkte kalırlar. Siyah renkte doğan bazı alpaka develerinin yünlerinin uçları koyu kahverengi olabilir.

Alpaka develerinin çeşitleri var mıdır?

Evet. Bunlar Huakaya alpaka devesi ve Suri alpaka devesidir. Huakaya alpakası toplam nüfusun yaklaşık %90’ını oluşturur.

Huakaya ve Suri alpaka develerinin lifleri arasındaki fark nedir?

Huakaya alpaka devesinin lifi kıvrımlı, dalgalı iken, suri alpaka devesinin lifi ince, düz ve parlaktır. Suri alpaka develerinin lifleri kalem şeklinde ve neredeyse yere değecek kadar uzundur.

Alpaka develeri kaç yavru doğurur?
Alpaka develeri Yılda 1 Kez Yavrular. Milyonda bir oranında ikiz yavru doğurabilir.
Doğum esnasında yardıma ihtiyaç duyarlar mı?

Özel durumlar hariç, hayır. Alpaka develeri binlerce yıldır insanlara ihtiyaç duymadan soyunu devam ettirmiştir. Dolayısıyla insan müdahelesine ihtiyaçları yoktur. Doğum genelde gün içinde 10 dakikada gerçekleşir. Bebek alpaka develeri doğumdan sonraki 90 dakika içinde ayaklanır. Yavrunun sütten kesilmesi 6 ayı bulur. Doğımdan sonraki 2 gün boyunca anne ile yavrunun sürüden ayırt edilip gözlenmesi tavsiye edilir. Böylelikle hem yavrunun durumunu izlemiş olursunuz hem de diğer alpaka develerinin yanlışlıkla yavruya zarar vermesinin önüne geçmiş olursunuz.

Dişi alpaka devesi ömrü boyunca kaç kez yavrular? 

Ortalama 20 yıl ömrü olan bir dişinin en azından 12 kez yavrulaması beklenir.

Alpaka develerinin çiftleşmeye başlama yaşı kaçtır? 

Erkekler 2,5-3 yaşlarına geldiğinde, dişiler ise yaklaşık 18 aylık iken çiftleşebilir.

Dişi alpaka develeri doğum yaptıktan ne kadar sonra tekrar çiftleşmeye hazır olurlar? 

Yaklaşık 10 gün sonra

Alpaka devesi ne yer?

Çimen, saman alpaka develerinin temel yiyeceğidir. Dilleri kısa olduğu için çimenlerin üst tarafını ısırıp yerler. Dolayısıyla bitki örtüsüne az zarar verirler. Alpaka develeri ayrıca çalılık, ağaç kabukları ve yaprak da yerler. Alpaka develerinin midesi üç bölümlüdür. Dolayısıyla yediği besinlerden daha etkin olarak faydalanır. Özellikle hamile alpaka develerinin ek minerallerler ile takviye edilmesi iyi olur. Alpaka develerinin kolayca ulaşabileceği bir noktada bolca temiz su da bulundurulmalıdır. 

Alpaka develeri temiz canlılar mıdır?

Evet. Koyun, sığır gibi canlılara nazaran alpaka develeri daha temiz canlılardır. İlk duyuşta size tuhaf gelebilir ama alpaka develeri ortak bir yere dışkısını yaparlar. Otladığı alanda bir kaç tane böyle noktalar olabilir. Bu ise temizliğin daha kolay yapılmasını ağlar. Ayrıca parazitlerin yayılmasını azaltır. 

Alpaka develerinin aşırı güneşten etkilenmemeleri için yapılabilecek basit bir barınak
Barınak ve çift kurulumu olmalı mıdır?

Alpaka develerinin yetiştirildiği bölgenin iklim koşullarına göre barınak ve çitler inşaa edilmelidir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuklardan, ve şiddetli rüzgarlardan korunması gerekir. Klasik at çitleri alpaka develeri için uygun değildir. Bunun nedeni meraklı alpaka develerinin baş ve ayaklarını çitlerin arasına koyup kendine zarar verme olasılığından kaynaklanmaktadır.

Alpaka develeri çok sıcak ve çok soğuk bölgelerde gelişir mi?

Genel olarak, evet. Bununla birlikte çiftlik sahibinin aşırı durumlarda dikkat etmesi ve alpaka develerini gözlemlemesi gerekir. Aşırı sıcaklarda alpaka develerinin erken kırpılması fayda sağlayabilir.

Alpaka develeri eğitilebilir mi?

Evet. Alpaka develeri, atlar gibi eğitilebilir ve fuar gibi yerlerde eğitildiği gibi yürütülebilir.

Alpaka develeri nakil edilebilir mi?

Evet. Alpaka develeri ayaklarını gövdesinin altına alarak oturabilir ve bir bölgeden diğerine nakil edilebilir. Bunu için biraz eğitilmesi gerekebilir.

Alpaka develeri sosyal canlılar mıdır?

Alpaka develeri sosyaldir.
Alpaka develerinin eti yenir mi?

Evet. Özellikle Peru’da lüks restoranlarda alpaka devesinin eti tüketilmektedir. Alpaka develerinin yakın akrabası olan Lama’lar Suudi Arabistan’da kurban edilmektedir. Alpaka develerinin eti çok sağlıklıdır. Protein yönünden zengin (1/4-1/5 i kadar) ve yağ ve kolestrol miktarı ise düşüktür. Alpaka devesinin eti yumuşak ve yağsızdır.  Gençlerinin eti ise daha lezizdir. Alpaka develeri geviş getiren, çift tırnaklı ve otçul bir büyükbaştır.

Alpaka develeri kırkılır mı?

Evet. Yılda bir kez ilk bahar ayında kırkabilirsiniz. Bu işlem esnasında dikkatli olmalısınız. Alpaka develerinin yünü değerlidir ve develeri kırkarak bu yünü elde edersiniz. Alpaka yünü diğer bir çok yüne göre daha sağlam, daha hafif, daha sıcak tutan ve daha dirençlidir. Alpaka yünleri hipoalerjiktir. Dolayısıyla koyun yünü gibi deriyi tahriş etmez. Koyun yünü gibi lanolin içermez. Alpaka yününün bir çok doğal rengi vardır. Alpaka yünü kaşmir, angora, merinos yünü vb. gibi yünlerle karıştırlarak farklı ilginç ürünler elde edilebilir. Alpaka devesinin yününün kırkılmaması özellikle yaz aylarında aşırı terlemeye bağlı olarak strese yol açabilir.

Yünü nasıl kırpılır?

Alpaka devesi yan yatırılır, ayakları bağlanır ve koyun kırpar gibi kırpılır. Bir kişi kırparken diğer kişide başını tutarak hayvanın kendisine zarar vermesini önler. Sonra hayvan diğer tarafına çevrilerek işlem tekrarlanır. Ortalama 10 dakika içinde işlem biter.

Yetişkin bir alpaka devesi bir yılda ne kadar yün verir?

Ortalama yılda 3,5 kg.
Alpaka develeri ile yatırım amaçlı olarak ne yaparım?

Değerli yününü satabilirsiniz. Etini satabilirsiniz. Gösteri amaçlı olarak kullanabilirsiniz.

Alpaka devesi çiftliği işletmek kazançlı mıdır?

Türkiye’de henüz böyle bir çiftlik olmadığı için net bir cevap veremiyoruz. Yakın zamanda alpaka devesi çiftliklerinin Türkiye’de kurulacağı kesindir. Farklı ülkelerde kazanç durumları ülkelere göre değişmektedir. Örneğin Peru’da alpaka etli yemek çeşitleri revaçtadır. Avusturalya alpaka develerini üretip Çin gibi bir çok ülkeye ithal ederek yüksek paralar kazanmaktadır.

Tek bir alpaka devesi ile işe başlayabilir miyim?

Hayır. Alpaka develeri sosyal hayvanlardır. En az bir çift alpaka devesi alınmalıdır. Hamile dişilerin azgın erkekler ile sürekli kontakt halinde olmamasına özen gösterilmelidir. 6 ayı aşmış erkekler hamile dişilerden izole edilmelidir.

Alpaka develeri sosyaldir. Dolayısıyla tek bir alpaka devesi ile işe başlanılmaz.
Alpaka develeri için ne kadar yere ihtiyacım var?

Bu sorunun cevabı için bir çok parametrenin bilinmesi gerekir. Genel olarak denilebilirki 10 alpaka devesi için 8 dönümlük bir yer uygun olur. 10 alpaka devesi 2 dönümlük bir yerde de yetiştirilebilir. Ama bunun için dışarıdan yiyecek takviyesi yapılmalıdır. Ayrıca daha sık temizlik yapılmalıdır.

Alpaka devesi çiftliği için dikkat etmem geren bir şey var mı?

Alpaka develeri yaz aylarında gölgelik yer ararlar. Çiftlikte dikeceğiniz ağaç, yapacağınız üstü kapalı barınak vb. gibi şeyler ile bu ihtiyacı karşılayabilirsiniz.

Alpaka develerinin seceresi tutuluyor mu?

Evet. Alpaka develeri yetiştiren ülkeler daha iyi verim ve daha iyi yün elde etmek için alpaka develerinin seceresini tutarlar. Alpaka devesinin soyu fiyatını belirler.

Dişi ve erkek alpaka develerinin fiyatları aynı mı?

Hayır. Dişiler ve erkekler farklı fiyata satılır. Türkiye’de henüz fiyatlar oluşmuş değil. Örneğin İngiltere’de dişiler, (hadım edilmiş) erkeklerin yaklaşık 8 katı daha fazla fiyata satılmaktadır. Eğer ülkede alpaka devesi eti tüketimi varsa erkeklerin fiyatı yükselir. Damızlık erkeklerin fiyatı dişilerin fiyatından daha yüksektir.

Alpaka develeri tükürür mü?

Evet. Alpaka develeri gergin olduklarında, çiftleşme dönemlerindeki kavgalarında vb. gibi durumlarda birbirine tükürürler. Nadiren de olsa aşırı stres durumunda insanlara da tükürebilir.

Alpaka develeri hangi hayvanlarla yaşayabilir?

Alpaka develeri çiftlikte eşek, koyun, at, köpek, kedi ve keçilerle uyumlu bir şekilde yaşayabilir.

Alpaka develeri diğer çiftlik hayvanları ile uyumlu yaşar. Kaynak: BBC
Alpaka develeri sürüsü için köpek gerekli mi?

Alpaka develeri koyunlar gibi birlikte hareket ederler. Bölgenizde yırtıcı hayvanlar var ise koyun sürülerine yapıldığı gibi çoban, kangal vb. gibi bir köpekle koruma yapabilirsiniz.

Alpaka develeri her iklim koşuluna kolayca uyum sağlar mı?

Alpaka develerinin farklı iklim koşullarına uyumları genelde zordur. Konya’da Selçuk üniversitesinde bir araştırma projesi kapsamında Avusturalya’dan getirilen alpaka develerinin ilkim koşullarımıza uyum sağlayıp sağlamadığı araştırılmaktadır.

Alpaka develeri ne kadar yem yer?

Alpaka develeri ortalama olarak günde 1 kg ot ve saman yer. Bunun yarısı kadar da ek gıda verilir.

Alpaka develerinin gübresi kokar mı?

Alpaka develerinin gübresi kokusuzdur (veya çok az kokar). Gübresi toprağı zenginleştirir.

Alpaka develeri çocuklar için bir tehlike oluşturur mu?

Hayır

Alpaka develerinin lifi nasıldır?

Kaşmir kadar ince, yumuşak, sıcak, ipeksi ve koyun yününden daha sağlam.

Alpaka devesi teper mi?

Tehlikede olduğunu hissederse kendini korumak için arka ayakları ile tepik atabilir. Ön ayakları ile zarar veremez. Alpaka develeri, deve familyasından geldiği için hem ön hem de arka ayak tabanları yumuşaktır.

Alpaka devesinin hastalığı kolay anlaşılır mı? 

Alpaka devesi yünlü olduğu için hastalıkları kolay anlaşılmaz. Günde iki kez gözlemlemek fayda sağlar.

Alpaka develerine periyodik olarak hangi aşılar yapılmalıdır?

Kuduz ve tetanoz aşıları

Alpaka devesinin ayak tırnağı kesilir mi? 

Evet. Alpaka devesinin 3 ayda bir atak tırnağının kesilmesi gerekir. Doğal ortamları sert ve taşlıdır. Çiftlikte tırnaklarını aşındıracak bir zemin olmadığı için tırnaklarının kesilmesi gerekir.

Alpaka develeri en çok hangi ülkede yaşar?

Peru. Tüm dünyadaki alpaka develerinin yarısından fazlası güney Amerika ülkesi Peru’da yaşar.

Alpaka develerinin mide yapısı nasıldır?

Diğer geviş getiren hayvanların aksine, Alpaka develerinin midesi 4 bölümlü değil 3 bölümlüdür. Dolayısıyla alpaka develerinin besinlerini değiştiriyorsanız, geçişi kademeli yapmanız tavsiye edilir.

Alpaka Devesinin Sesi Nasıldır?

Dinlemek için tıklayın