Alpaka Devesinin Yünü

 

Alpaka yününden şapka  

Alpaka devesinin yünü dünyanın en kaliteli ve en pahalı yünlerinden birisidir. Yumuşak, dayanıklı, daha elastik, farklı renk opsiyonlu, yanmaz, yıkanması kolay…  Alpaka yününden yapılan ürünler su geçirmez (water-proof) ve ateş almaz özellikleri olması bu ürünleri oldukça değerli kılar. Ayrıca alpaka yünü koyun yünü gibi lanolin maddesi içermez. Dolayısıyla alpaka yününden yapılan ürünler hipoalerjiktir. Özellikle cilt problemi olanlar, allerjik cilde sahip olanlar için idealdir. Alpaka yününden yapılan ürünler kaşıntı da yapmaz.


.  Alpaka devesi yünleri iyi yalıtıma sahiptir. Alpaka devesi yünü koyun yününe göre 3 kat daha sıcak tutar. Yazın ise serin tutar.

.  Alpaka devesi yünleri sağlamdır. Alpaka devesi yünü koyun yününe göre 7 kat daha sağlamdır. Koyun ve kaşmir yünleri ve ipeğe göre daha uzun süre dayanıklıdır.

.  Alpaka devesi yünleri hafiftir.

.  Alpaka devesi yünleri yumuşaktır.

.  Alpaka devesi yünleri hipoalerjiktir, kaşıntı yapmaz.

.  Alpaka devesi yünleri suya dayanıklıdır. Suyu emmezler.

.  Alpaka devesi yünlerinin doğal olarak farklı renkleri vardır. Boyamak için kimyasala gerek yoktur.

.  Alpaka devesi yünlerinin üretiminde daha az kimyasal ve su tüketilir.

.  Alpaka devesi yünleri kolaylıkla alev almaz.

 

Alpaka devesi yününü fiberlerinin kalınlıkları için aşağıdakiler söylenebilir.
Super ince – 20 mikrondan küçük
İnce – 20-25 mikron arası
Orta – 25-30 mikron arası
Kalın – 30 mikrondan büyük

Alpaka devesi yününün fiyatını belirleyen iki ana parametre vardır. Bunlar

1-) Yünün fiberlereinin mikron kalınlığı

2-) Alpaka devesinin çeşiti (Huakaya, Suri)

Genel olarak denilebilir ki mikron kalınlıkları arttıkça fiyat düşer. Ayrıca yünün kalitesi ve kaba olmaması da fiyatı etkiler. Alpaka devesinin yaşı arttıkça yünün kalitesi ve miktarı düşer. 18-24 aylık alpaka develerinin yünü genellikle en kaliteli yündür. Alpaka devesi yaşlandıkça yünü daha kaba bir hal alır, bu ise fiyatı düşürür. Yünün fiberlerinin mikron kalınlığı alpaka devesinin soyuna, beslenmesine vb. gibi faktörlere bağlıdır. Stres yaşayan, hamile olan vb. alpaka develerine ait yünlerin fiberleri kalınlaşır.

Alpaka develeri yılda bir kez kırkılır ve yünleri toplanır. Aşağıda Kaşmir ve Alpaka devesi yünleri arasındaki farkları öğreneceğiz.

Huakaya (soldaki) ve Suri alpaka develeri kırpılmaya hazırlar.
KAŞMİR İLE ALPAKA YÜNLERİ ARASINDAKİ FARKLAR

Kaşmir Hindistan’ın Kaşmir bölgesinde yaşayan Kaşmir isimli keçinin yünüdür. Kaşmir kumaşı satışının yarısından fazlası Çin Halk Cumhuriyeti tarafından yapılmaktadır. Kaşmir kumaşı olarak satılan kumaşın yüzde yüzü kaşmir değildir. Farklı yünlerle karıştırılmış oranlarda satılır. Kaşmirin üretim süreci zahmetli ve pahalıdır. Kaşmir sıcak, yumuşak ve hafiftir. Sıcak-soğuk, serin ve kuru havalarda kaşmirli giyecekler kullanılabilir. Koyun yününe göre daha hassastırlar. Yıkarken dikkat edilmelidir.

Alpaka develerinin sayısı dünya genelinde daha azdır. Bu ise alpaka kumaşını daha pahalı ve daha ayrıcalıklı kılar. Alpaka lifleri doğal olarak 22 ayrı renkte olabilir. Alpaka ve kaşmir lifleri benzer yumuşaklığa sahiptirler. Bununla birlikte alpaka lifleri kaşmir liflerine göre daha uzundur. Alpaka develerinin liflerinin mikroskobik yapısı ona farklı özellikler katar. Örneğin, kışın daha sıcak tutar, yazı ise serin… Kaşmir bir kaç yıl içinde parlaklığını kaybederken, alpaka daha uzun süre parlaklığını korur. Alpaka kumaşı kaşmire göre faha az kırışma özelliği vardır.  Alpaka hipoalerjikdir. Alpaka yünlerinin kalitesi alpaka devesinin orjinine bağlı olduğu unutulmamalıdır. Suri alpakanın kumaşı Huakaya alpakanın yününe göre daha yumuşaktır ve işlenmesi daha zahmetilidir. Suri alpaka lifleri daha lüks giyecekler için kullanılır.

Renklerine ve kalınlıklarına göre ayrılmış Alpaka devesi yünü